Atgal

Šiauliuose Trijų Karalių eisena išlydės didžiąsias žiemos šventes

2019 m. sausio 6 d., sekmadienį, kalėdinių renginių ciklą šiauliečiai užbaigs kartu su Trimis Karaliais. 13.30 val. didinga Trijų Karalių procesija, lydima mušamųjų instrumentų grupės „Ritmas kitaip“, pajudės nuo Kaštonų alėjos ir žygiuos pėsčiųjų bulvaru, sveikindama ir laimindama stoviniuojančius bei praeinančius šiauliečius. Triukšminga karališkoji eisena sustos skvere prie Šiaulių miesto savivaldybės, kur vyks iškilminga prakartėlėje gulinčio kūdikėlio Jėzaus pasveikinimo ir simbolinių dovanų įteikimo ceremonija.

Rengėja – Šiaulių miesto savivaldybė, organizatorius – Šiaulių kultūros centras.


Trys Karaliai – sausio 6-ąją minima šventė, tradiciškai Lietuvoje žymi gražiųjų žiemos švenčių pabaigą, kai nupuošiamos Kalėdų eglutės, nukabinamos šventinės dekoracijos. Nuo senų laikų per šią šventę Lietuvoje buvo įprasta persirengti Trimis Karaliais – Kasparu, Baltazaru ir Merkeliu, lankyti kaimynus, laiminti namus ant durų užrašius pirmąsias Karalių vardų raides su kryželiu prie kiekvienos. Po II pasaulinio karo dauguma šios šventės tradicijų Lietuvoje išnyko, tačiau paprotys persirengti Trimis Karaliais išliko ir tapo neatsiejama šventės dalimi.

„Pasakojama, kad stebuklingai žvaigždei nušvietus kelią, iš Rytų į Jeruzalę aplankyti ką tik gimusio Jėzaus atkeliavo trys išminčiai ir kiekvienas jų atnešė po dovaną. Kasparas dovanojo smilkalų, kurie simbolizuoja šventumą, išmintį ir dieviškąją palaimą, Baltazaras dovanojo mirą, simbolizuojančią gyvenimą ir žemiškąją egzistenciją, o Merkelis – auksą, kuris atspindi turtus, garbę ir galią. Būtent šį įvykį – Trijų karalių eiseną bei dovanėlių įteikimą kūdikėliui Jėzui – dažniausiai ir atvaizduoja renginiai, skirti Trims Karaliams paminėti“, – sako Šiaulių kultūros centro etninės kultūros specialistė Aušra Brijūnienė.

Šia proga Šiauliuose jau tradicija tapusiai eisenai įspūdingas 2,5 metrų aukščio Kasparo, Baltazaro ir Merkelio karūnuotas kaukes yra sukūrusi Šiaulių kultūros centro dailininkė Reda Uogintienė. Kartu su Trimis Karaliais jau antrą kartą žygiuos ir kelią rodys pernai R. Uogintienės sukurta figūra „Aušrinė žvaigždė“, o iškilmingą atmosferą kurs grupės „Ritmas kitaip“ būgnų skambesys.

Karališka procesija pajudės iš Kaštonų alėjos ir keliaus sveikindama visus praeivius, ragindama ant pastatų durų užrašyti Karalių inicialus, saugančius nuo piktų dvasių, ir kviesdama žmones prisijungti prie triukšmingos eisenos. Eisenos dalyviai pėsčiųjų bulvaru žygiuos iki skvere prie Šiaulių miesto savivaldybės esančios Betliejaus prakartėlės. 13.50 val. ką tik gimusiam kūdikėliui Jėzui Trys Karaliai įteiks simbolines dovanas ir paskelbs Kalėdų laikotarpio Šiauliuose pabaigą.

Organizatoriai kviečia šiauliečius prisijungti prie tradicinės eisenos ir iškilmingai pasitikti Tris Karalius.

Informaciją teikia Šiaulių kultūros centro etninės kultūros specialistė Aušra Brijūnienė, mob. +370 615 83 983, el. p. ausra.brijuniene@siauliukc.lt.

Editos Varkalienės, Roberto Ponelio nuotr.
Atnaujinta: 2019-01-02 15:11