Atgal

Šiaulių kultūros centras kviečia nusikelti į dainų švenčių šimtmetį fotografijų parodoje

Jau birželio 1 d. 18 val. Šiaulių miesto centrinio parko estradoje vyks ilgai laukta regioninė dainų šventė „Teka saulelė“. Ta proga tądien bus pristatoma ir fotografijų paroda, skirta dainų švenčių šimtmečiui įprasminti. 84 kruopščiai atrinktose fotografijose įamžintos skirtingos Šiaulių miesto ir regiono dainų švenčių akimirkos. Kiekviena fotografija pasakoja savo istoriją ir atskleidžia šios šventės esmę – vienybę, bendruomeniškumą ir meilę savo krašto tradicijoms. Organizatoriai tikisi, kad paroda po atviru dangumi įkvėps didžiuotis savo krašto kultūra ir istorija.
Regioninės dainų šventės organizatorius – Šiaulių kultūros centras. Partneris – Lietuvos nacionalinis kultūros centras. Renginį finansuoja Šiaulių miesto savivaldybė. Informaciniai rėmėjai: Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, medijų grupė „Etaplius“, „Šiaulių kraštas“, „Miesto naujienos“, „Owexx“. Renginys nemokamas.


Lietuvos dainų švenčių tradicijoms – 100 metų. Mūsų tauta gali didžiuotis, kad šį tradicijų tęstinumą nuo 2007-ųjų sergi Dainų švenčių įstatymas, kuris pabrėžia šio unikalaus reiškinio svarbą bei įtaką mūsų kultūros gyvybingumui, taip pat ir regionų kultūros sklaidai. Tačiau visi gražūs įvykiai savyje slepia ilgą istorinę kelionę, kuri neretai būna kupina pakilimų ir nuosmukių.   

Šiauliai – miestas, kuriame dainų švenčių vyksmas turi gilias šaknis. Atspirties taškas pirmajai dainų šventei Saulės mieste buvo 1933-ieji. Nuo tada dainų švenčių organizavimas Šiauliuose patyrė visko, tačiau nenustojo gyvuoti – klestėjo ir tarpukariu, ir sovietinės okupacijos metu. Analogiškas šventes rengė studentai ir moksleiviai. Aštuntąjį ir devintąjį dešimtmečiais Šiaulių miesto centrinio parko estradoje būrėsi studentų kolektyvai iš visos Lietuvos ruošdavosi Baltijos šalių aukštųjų mokyklų studentų šventės „Gaudeamus“ programai.

Atkūrus Nepriklausomybę, dėl finansavimo ir šventės organizavimo vietų trūkumo Šiauliuose Dainų ir šokių šventės buvo rengiamos vis rečiau. Paskutinis Saulės mieste organizuotas tokio pobūdžio renginys įvyko prieš 15 metų. Tai buvo įžanga į tuometinę Lietuvos tūkstantmečio dainų šventę „Amžių sutartinė“, Šiauliuose subūrusi daugiau nei 80 kolektyvų iš viso regiono ir dovanojusi nepaprastą reginį.

Siekiant įprasminti ne tik šimtmetį mininčios Lietuvos dainų šventės tradicijas, bet ir jų vyksmą Saulės mieste, ši turtinga dainų švenčių istorija atsispindės fotografijų parodoje, kuri bus eksponuojama Šiaulių miesto centriniame parke, kur birželio 1 d. 18 val. vyks regioninė dainų šventė „Teka saulelė“.

„Kad galėtume keliauti į ateitį kurdami naują rytojų ateinančioms kartoms, turime susivokti dabartyje ir pažinti miesto, šalies praeitį. Tad Dainų šventės 100-metis atveria progą įžvelgti tai, kas mūsų tėvams, seneliams buvo svarbu, tai, ką puoselėjo, kuo jie džiaugėsi. Šiandienos dainų švenčių tęstinumo tradicija įgauna naują jėgą ir viltį, kad ji gyvuos dar daugelį metų, o jaunoji karta bus tas šviesos žiburėlis tausojantis lietuvybę. Tokių minčių vedami sudėliojome prisiminimų atgarsius fotografijų parodoje. Nedidelė kelionė nuo pirmosios Dainų šventės iki Šiaulių miesto aktyvaus dalyvavimo jose“, – sako Šiaulių kultūros centro direktorė Deimantė Bačiulė.

Organizatoriai intriguoja, kad kelionė į parodą prasidės nuo Šiaulių kultūros centro ir, tarsi tiltu, nusidrieks į Šiaulių miesto centrinį parką, kurio širdyje – estradoje – ne vieną dešimtmetį pulsavo dainų švenčių dvasia. Tad simboliškai po atviru dangumi įkurdinta paroda nukels į seniai vykusių dainų švenčių šurmulį.

Neeilinei parodai kruopščiai atrinktos fotografijos ne tik iš Šiaulių kultūros centro ir Šiaulių „Aušros“ muziejaus, bet ir Saulės miesto gyventojų archyvų. Galima tik pasidžiaugti, kad šiauliečiai pasidalijo savo šeimų albumuose išlikusiomis dainų švenčių akimirkomis. Ši paroda dar kartą įrodo, kad kiekvienas iš mūsų, įnešdamas bent mažą dalelę, gali prisidėti prie didelių, bendrų dalykų, kartu kurti, puoselėti atmintį ir tradicijas.

Organizatoriai primena, kad mėgautis fotografijose užfiksuotomis akimirkomis, iš naujo prisiminti ir išgyventi dainų švenčių dvasią bus galima iki pat rugpjūčio 18 d. Visą informaciją apie regioninę dainų šventę „Teka saulelė“ galima rasti Šiaulių kultūros centro interneto svetainėje (www.siauliukc.lt).

Informaciją teikia Šiaulių kultūros centro Mėgėjų meno skyriaus vedėja Aušra Brijūnienė, mob. +370 655 25 527, e. p. ausra.brijuniene@siauliukc.lt.

Liubov Yarmoshenko, Rolando Parafinavičiaus, Šiaulių kultūros centro ir A. Kildušio archyvo nuotr.
Atnaujinta: 2024-05-31 09:42