Šių metų Joninių šventė Saulės mieste pakvietė į unikalų patyriminį žaidimą – kelionę per keturias gamtos stichijas, kurios atgijo gyvuose kiemuose, išsidėsčiusiuose skirtingose miesto erdvėse. Šie kiemai – tarsi mažos senųjų gyvenviečių oazės – suteikė galimybę kiekvienam lankytojui įsijausti į baltų tradicijų pasaulį, kuriame susipynė amatai, muzika, būrimai ir ritualai.
Zubovų parke įsikūręs Vandens stichijos kiemas viliojo pasinerti į teatralizuotą vandens misteriją, meditacines praktikas ir molio dirbtuves. Kiekvieną lankytoją simboliškai sutiko ir nuo negandų apvalė „Saulės virsmo“ vartai, o netoliese eksponuojama fotografijų paroda „Etnokultūros sąsajos lietuvių ir ukrainiečių gyvenime“ leido iš arčiau pažinti abiejų tautų vestuvių papročius ir tradicijas, atskleidusį bendrus kultūrinius saitus.
Miesto širdyje, skvere prie Šiaulių miesto savivaldybės, gyvybingai pulsavo Žemės stichijos kiemas – jame šurmuliavo lankytojai, atgijo kalvystės, odos bei medžio amatai, skambėjo liaudiški skrabalai, o šviežiai keptos duonos kvapas kvietė stabtelėti ir pajusti autentišką ryšį su gamta. Kiemas tapo tikra tradicijų dirbtuve, kurioje kiekvienas galėjo prisiliesti prie seno amato, pajausti gyvą istoriją ir atkurti ryšį su savo kultūrinėmis šaknimis.
Povilo Višinskio aikštėje įsikūręs Oro stichijos kiemas alsavo lengvumu, judesiu ir bendrystės dvasia. Čia netrūko šokių, dainų ir šelmiškos liaudiškos energijos – scenoje sukosi Šiaulių kultūros centro kolektyvai: liaudiškų šokių ansamblis „Kalatinis“ (meno vad. Indrė Šerpytienė, Evaldas Račkauskas), liaudiškų šokių grupės „Šėvulis“ (meno vad. Greta Šveikauskaitė) ir „Vajaunas“ (meno vad. Romualdas Laugalis). Aplinkui veikė įvairios kūrybinės ir edukacinės erdvės – lankytojai galėjo išbandyti makramė rišimą, vytelių pynimą, pažinti senąsias tekstilės technikas ar tiesiog atsipalaiduoti šviesioje, įtraukiančioje aplinkoje.
Ugnies stichijos kiemas, įkurdintas Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos kieme, tapo tikru šventės paslapčių ir virsmo židiniu. Čia ugnis reiškė ne tik šilumą, bet ir vidinę transformaciją – pranašystes, stiprybę, dvasinį apsivalymą. Kiemą gaubė žolynų turgelio aromatai, būrėjos, pasitelkusios augalų magiją, kvietė pažvelgti į ateitį. Gintaro dulkių kvapas, žarijų alsavimas ir apeiginiai akcentai kūrė intensyvią, simboliškai įkaitusią atmosferą. Ši erdvė ragino sustoti – išgirsti save, nusimesti kasdienybės dulkes ir pasisemti jėgos.
Vakarėjant šventės ritmas persikėlė į Muzikos kiemą, įsikūrusį Saulės Laikrodžio aikštėje. Čia rinkosi ne tik patyriminio žygio dalyviai, įveikę visus keturis stichijų kiemus ir pelnę simbolines atminimo dovanas – gamtos įkvėptus suvenyrus, bet ir visi, norintys pasinerti į gyvą vasaros garsų sūkurį. Muzikos kiemas tapo šokio, garso ir bendrystės širdimi – scenoje pasirodė folkloro meistrai kapelija „Sutaras“, atlikėjos Rasa Serra ir Petunija, sukūrusios savitą liaudies tradicijų ir šiuolaikinių garsų sintezę.
Kai miestą apgaubė naktis, visi susirinkusieji šviesos taku pajudėjo link Talkšos ežero pakrantės, kur laukė šventės kulminacija – šviesos ir ugnies ritualas. Čia iškilmingai atidengtos keturios šamoto skulptūros – „Žemė“, „Vanduo“, „Oras“ ir „Ugnis“, simboliškai įprasmino gamtos stichijų galią ir žmogaus kūrybinį ryšį su ja. Skulptūras daugiau nei savaitę kūrė menininkai iš Lietuvos, Latvijos ir Vokietijos.
Nakties tamsoje įsižiebusi ugnis ir garsas kūrė ypatingą atmosferą – elektroninės muzikos kūrėjo „Girių dvasios“ pasirodymas užliejo Talkšos ežero pakrantę hipnotizuojančia garso banga ir vainikavo Joninių naktį įtaigia muzikinės apeigos galia.
Daugiau nuotraukų Šiaulių kultūros centro „Facebook“ paskyroje: https://www.facebook.com/media/set?vanity=siauliukulturoscentras&set=a.1180585987445564
Rolando Parafinavičiaus nuotr.
Informaciją teikia Šiaulių kultūros centro Mėgėjų meno skyriaus vedėja Aušra Brijūnienė, mob. +370 655 25 527, e. p. ausra.brijuniene@siauliukc.lt.
Juridinių asmenų registras,
kodas 302296711
Aušros al. 31, LT-76300 Šiauliai
Tel. +370 655 255 18
El. p. info@siauliukc.lt
I–IV 8.00–17.00 val., V 8.00–15.45 val.
Pietų pertrauka 12.00–12.45
Kasos darbo laikas: I–V 9.00–18 val.
VI–VII 1 val. prieš renginį.
Struktūra ir kontaktinė informacija
Šiaulių kultūros centro logotipas
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |